Dlaczego mam opuchnięte gardło przy zapaleniu ucha?

Dzień dobry, mam stwierdzone przez laryngologa zapalenie obu uszu. Prawdopodobnie przez klimatyzację w miejscu pracy. Dostalam antybiotyk i już biorę go drugi dzień. Dziś, czyli dwa dni od wizyty męczą mnie straszne bóle głowy, bardziej potulicy i czuje jakbym miała lekko spuchnięte gardło, czasami gdzieś zakłuje w okolicy gardła lub ucha. Najbardziej martwi mnie ten bok głowy z tyłu. Powinnam się udać ponownie do lekarza? Czy to normalne przy zapaleniu uszu?

Tak, wskazane objawy wymagają ponownej konsultacji. W opisanej okolicy znajdują się m.in. wyrostki sutkowate, które są połączone z uszami i przy i proces zapalny może się na nie szerzyć. Jeśli ból głowy jest bardzo silny i nie reaguje na leki przeciwbólowe (np. ibuprofen w dawce 400mg) to wskazane jest zgłoszenie się na SOR (szpitalny oddział ratunkowy). Z uwagi na bliskość mózgu nie należy lekceważyć niepokojących objawów w trakcie zapalenia uszu czy zatok - opóźnienie diagnostyki może być tragiczne w skutkach. Proszę o pilne zgłoszenie się do lekarza wg powyższych zaleceń.