Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 1 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego miewam te nocne poty?

Witam mam 41 lat od dwóch miesięcy pocę się w nocy nie jest to codziennie ale np co 3dni czasami są to zlewne poty a czasami mniejsze na szyi i klatce piersiowej.Miesiąc temu zrobiłam badania :morfologia z rozmazem ok, tsh ok, crp w normie , żelazo i cukier też ok.. Dodam że jestem osobą która często się stresuje, kilka lat temu miałam nerwice lękową ( bałam się wyjść z domu miałam zwarty głowy) ale w chwili obecnej nie biorę leków , pracuje jest ok. Miesiączkuje regularnie, mam bolesne jajeczkowania oraz po jajeczkowaniu już zaczynam mieć tkliwe piersi aż do pojawienia się okresu. Jakie badania jeszcze powinnam wykonać żeby dowiedzieć się co jest przyczyną pocenia się w nocy.
KOBIETA, 41 LAT 2 miesiące temu

Hormony a zachowanie

Szanowna Pani,

zaburzenia lękowe nieleczone powracają o znacznie większym nasileniu.

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy