Długość kości udowej u płodu a wiek ciąży

Proszę o odpowiedź ginekologa. Czy kość udowa u płodu może zacząć odbiegać od wieku ciąży dopiero na jakimś jej etapie, czy może tak się dziać od początku, tj. 11-12 tc? Czy jest niepokojące, że przy wieku ciąży wg CRL (49,9mm) 11w5d kość udowa ma tylko 5,4mm? Czy takie dziecko nie jest obciążone ryzykiem trisomii? Czytałam o tym na forach. Kiedy ta kość może być "młodsza" od reszty mierzonych parametrów, czy 11-12tc to nie za wcześnie na takie różnice?

Piotr Pilarski

Może to świadczyć o większym ryzyku wystąpienia trisomii. Aby dokładnie oszacować ryzyko należy oznaczyć parametry z krwi takie jak AFP, b-HCG, estiol oraz dane z USG do programu. Może to zrobić ginekolog w trakcie wizyty. Wykonuje się to w 15-20 tygodniu.

Pozdrawiam.