Drętwienie i brak czucia w nogach po odstawieniu leku

Witam!

Mam 29 lat. Nigdy wcześniej nie chorowałam. Jedynym moim problemem było to, że zamiast 5-, 6-dniowych miesiączek miewam 8-, 11-dniowe (2-3 dni przed i po okresie występują u mnie plamienia). W związku z tym udałam się do ginekologa, który przepisał mi w tym celu lek: Dicloratio Retard 100 20 kapsułek + cicatridine 10 szt. + feminella vagi C 6 szt. po ok. 2 tygodniach brania leku zaczęła mi cierpnąć prawa stopa, potem cała noga. Wówczas jednak nie skojarzyłam tego z zażywaniem lekarstw. Po kilku dniach brak czucia w nodze się pogłębiał, po 18. kapsułce odstawiłam lek, bowiem w ulotce Dicloratio retard 100 wyczytałam, że lek może powodować: zaburzenia czucia(!). Bezskutecznie próbuję się dodzwonić do mojego ginekologa - który mi ten lek przepisał, celem poradzenia się co mam robić.

Mieszkam obecnie za granicą i nie wiem jak mam dalej postępować, do jakiego specjalisty się udać. Od 3 dni nie biorę dicliratio, jednak z nogą nie jest wcale lepiej - wręcz odwrotnie. Drętwienie występuje od 7 dni, z dnia na dzień jest gorzej. Prawa noga jest zdrętwiała od biodra (nawet talii) do koniuszka palca stopy. Mam wrażenie jakby noga byłą znieczulona - po znieczuleniu np. u dentysty. Występuje coraz silniejsze mrowienie, od wczoraj nawet delikatny dotyk sprawia jakby ból, nieprzyjemne uczucie. Nie mogę już spać na prawej stronie. Mam wrażenie, że prawa noga jest zimniejsza od lewej - ale to tylko błędne odczucie. Nie wiem czy ta dolegliwość związana jest z zażywaniem Dicloratio retard 100 czy też może mam problem z kręgosłupem? 3 miesiące temu badałam poziom cukru we krwi - był prawidłowy.

Pracuję fizycznie, ale nie przeciążam zbytnio kręgosłupa. Niepokoję się, ponieważ byłam przekonana, że po odstawieniu leku nastąpi poprawa i odzyskania czucia w nodze, tymczasem następuje znaczne pogorszenie. :( Proszę mi poradzić co robić, do jakiego specjalisty się udać i czego zwiastunem mogą być takie objawy?

Z góry dziękuję.

Witam!

Dolegliwości, które Pani zgłasza nie są charakterystyczne, choć rzeczywiście w pojedynczych przypadkach jako efekt uboczny działania diklofenaku opisywane jest zaburzenie czucia, skurcze mięśni i drżenia. Jeżeli dolegliwości po odstawieniu leku nie ustąpiły, a wręcz się nasiliły należy podjąć diagnostykę. Proponuję udać się do lekarza neurologa, który zbada Panią fizykalnie, łącznie z badaniem neurologicznym oraz zleci ewentualne badania dodatkowe. Wtedy można będzie coś więcej powiedzieć o etiologii zgłaszanych przez Panią dolegliwości. Istnieje możliwość, że objawy te są spowodowane rwą kulszową - wtedy odstawienie leku przeciwbólowego i przeciwzapalnego jakim jest diklofenak rzeczywiście mogło spowodować nasilenie dolegliwości. Rwa kulszowa charakteryzuje się występowaniem bólu w okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa, który może promieniować do pośladka, tylnej powierzchni uda, łydki lub stopy. Mogą także współistnieć z nim osłabienie siły mięśniowej, drętwienie, parastezje oraz zaburzenia czucia. W leczeniu stosuje się głównie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Pozdrawiam serdecznie!