Drętwienie rąk i nóg po chemioterapii z powodu nowotworu płuc

Witam, Tata leczy się na nowotwór pluc pojawiło się po chemii dretwienie rak i nóg ,na pytanie czy to minie,lekarz odpowiedział ze to jest chorobą skarpetek i rękawiczek. Stąd moje pytanie co skutecznie pomoze w wyleczeniu? Dziękuję za odpowiedz

Nie znam określenia choroby "skarpetek i rękawiczek"! Może lekarz , który to rozpoznał wie jak leczyć tą chorobę - proponuję z nim porozmawiać! zż

Po chemioterapii często jako powikłanie rozwija się polineuropatia.
W typowym przebiegu dolegliwości dotyczą stóp i dłoni o charakterystycznej lokalizacji tj właśnie rękawiczki i skarpetki.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Do leków mających działanie przeciwbólowe należą niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe.