Duodenitis chronica. Marsh-typQ

W opisie badania prócz zrozumiałych dla mnie stwierdzeń jest napisane.;Pobrano wycinki do badania histopat w kierunku ZZW". Otrzymany wynik zbadanych wycinków mówi o stanie zapalnym dwunastnicy[T-64300]. Duodenitis chronica. Marsh-typQ. Moje pytanie: Jeżeli w wyniku badania nic nie wspomniano o kosmkach jelitowych to znaczy,że są zdrowe,czy to badanie po prostu nie było robione pod tym kątem[celiaki].

Renata GrzechociĹska

Witam.
Jeżeli nie opisano w wyniku zmian występujących w celiakii, świadczy to o ich prawidłowej strukturze o ile badanie zostało wykonane prawidłowo - tzn. po okresie stosowania diety z pszenicą. W diagnostyce celiakii powinno wykonać się poziom przeciwciał endomysialnych i przeciw transglutaminazie tkankowej.
Pozdrawiam