Guz w miejscu blizny po cesarskim cięciu

Witam!

5 lat temu urodziłam syna przez cesarskie cięcie. Ciąża była rozwiązana 2 tygodnie przed terminem. Miałam cholestazę ciążową (okropna męczarnia). Rok potem miałam włożoną wkładkę i rok po jej wyjęciu zaczęły się dolegliwości. Na wysokości blizny po cesarce zrobił mi się twardy guz wielkości kasztana, czasami jest bardziej wyczuwalny i wtedy jest bolesny. No i brązowe plamienia po okresie, które kończą się po dniach płodnych. Byłam u lekarza, który na plamienia przepisał mi Duphaston. Przyjmował przez 2 miesiące. No a na guz powiedział, że to złogi po cesarce i przy następnej je usuną. Minęło pół roku i jest bez zmian - plamienia nie ustąpiły.

Co dalej z tym robić?

Witam!

Objawy, które Pani opisuje mogą opisywać endometriozę w bliźnie pooperacyjnej. Endometrioza charakteryzuje się występowaniem komórek błony śluzowej macicy w innych miejscach niż macica (na przykład jajnik, jajowód, wyrostek robaczkowy, itp). Pod wpływem hormonów płciowych w trakcie cyklu miesiączkowego komórki te reagują tak jak błona śluzowa macicy i stąd biorą się objawy. Wśród licznych objawów, które zależą od lokalizacji, mogą pojawiać się bóle oraz plamienia międzymiesiączkowe, a także nieregularne cykle, bóle podczas stosunku (przy umiejscowieniu w zatoce Douglasa), czy oddawania stolca. Proszę zwrócić uwagę na korelację występowania dolegliwości bólowych w stosunku do cyklu. Aby potwierdzić ewentualną diagnozę należałoby usunąć guzek i wykonać jego badanie histopatologiczne. Proponuję udać się do ginekologa i pogłębić diagnostykę, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny występowania plamień.

Pozdrawiam serdecznie!