Ile czasu rośnie guz nowotworowy?

Witam, mam pytanie odnośnie nowotworów. Czy można określić mniej-wiecej ile czasu tworzy sie w młodym organizmie guz nowotworowy (złosliwy) na przykład wielkosci 5cmx5cm ? oraz jesli po 15-20 latach powraca choroba nowotworowa w zupełnie innym miejscu to jest to ścisle powiazane z tym wczesniejszym przypadkiem czy zupełnie nowa sprawa. Pytam gdyż słyszy się czesto o tym 5-letnim okresie leczenia a nieraz słysze że ktos zachorował ponownie np. po 20 latach. Pozdrawiam

Lek. Katarzyna Szymczak

Wszystko zależy od rodzaju nowotworu, jedne rosną latami, ale są też takie które mogą się rozwijają w kilka miesięcy. Co do nowego nowotworu, także sytuacja może być różna, zarówno nowy nowotwór jak i wznowa.
Pozdrawiam