Interpretacja badania morfologii długiej

Witam. Proszę o interpretację wyników morfologii długiej mojej 4-miesięcznej córeczki (jeśli to ma wpływ na wynik, to w wieku ok. 1 miesiąca była leczona na żółtaczkę i infekcję układu moczowego, później - około połowy marca - miała zapalenie płuc). Leukocyty 11,1, erytrocyty 5,24, hemoglobina 13,2, hematokryt 39,1, MCV 74,6, MCH 25,2, MCHC 33,8, RDW-CV 12,7, RDW-sd 33,7, płytki krwi 442, P-LCR 19,6, PDW 9,8, MPV 9,4. Rozmaz automatyczny: NEU 2,01, LYM 7,80, MONO 0,80, EO 0,42, BASO 0,03, NEU% 18,2, LYM% 70,5, MONO% 7,2, EO% 3,8, BASO% 0,3. Rozmaz manualny: neutrofile 16%, eozynofile 4%, limfocyty 72%, monocyty 8%. Opis: dość wyraźna mikrocyoza RBC. Z góry dziękuję za odpowiedź.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Wyniki mieszczą się w normach dla płci i wieku, jednak parametry charakteryzujące objętość oraz zawartość hemoglobiny w krwinkach czerwonych - MCV, MCH, MCHC - oscylują w pobliżu dolnych granic tych norm. Potwierdza to komentarz do wyników mówiący o mikrocytozie oznaczającej małą objętość erytrocytów.

W tej sytuacji warto oznaczyć parametry gospodarki żelazowej, gdyż może to świadczyć o jego niedoborze. Wskazana jest wizyta u pediatry.

Pozdrawiam