Interpretacja wyników badań krwi

Kobieta - wiek 36 lat, niepokojące objawy to cały czas wzdęty brzuch, bóle kości, osłabienie, nadciśnienie, nadkwasota, częste bóle głowy aż do wymiotów. W końcu zrobiłam badania prywatnie, wyszło ast 18,0 IU/I, alt 16,0 IU/I, crp- białko C - reaktywne 0,04 mg/dl, następne badania morfologia RBC 5,10, HGB 14,0, HCT 41,3, MCV 81,0, MCH 27,5, MCHC 33,9, RDW-CV 12,9,WBC-LEUKOCYTY 4,4, NEU% 46,2, LYM%40,3, MONO 9,6, EO 3,0, BASO%0,9, PDW 17,8, MPV12,0, P-LCR 43,0, PCT 0,09 Mikroskopy rozmaz krwi: neutrofile pałeczkowate 1%, segmentowane 48 %, granulocyty kwasochłonne 2%, limfocyty 43 %, monocyty 6 %. Dopisany komentarz (proszę sprawdzić poziom płytek pobierając krew na cytrynian?). Poproszę o odpowiedź.

Witam serdecznie!

Wyniki nadesłanych badań mieszczą się w granicach normy. Nie ma natomiast podanej liczby płytek krwi - laboranci na wyniku sugerują ponowne ich oznaczenie (informacja o cytrynianie jest dla osoby pobierającej krew). Czasami pobierając krew standardową metodą nie udaje się oznaczyć pewnych parametrów, ale nie oznacza to, że coś jest nie tak.

Aby dowiedzieć się jaka jest przyczyna Pani dolegliwości sugerowałabym wizytę u lekarza internisty. Podstawą diagnostyki jest dobrze zebrany wywiad z pacjentem i możliwość zbadania go. Badania krwi i inne stanowią zazwyczaj metodę pomocniczą.

Wskazana byłaby z pewnością w kolejności wizyta u lekarza gastroenterologa. Problemy z przewodem pokarmowym takie jak nadżerki lub wrzody żołądka, często objawiają się wzdęciami, nadkwasotą, czasami także bólami głowy.

Pozdrawiam serdecznie