Interpretacja wyników morfologii u dziesięciolatka
Proszę o interpretację wyników badań mojego 10-letniego syna. Badania były robione podczas infekcji gardła, na szyi wyczuwalne lekko powiększone węzły chłonne. Synek ma również próchnicę, jest w trakcie leczenia stomatologicznego. Morfologia: Leukocyty 8,6 tys/ul Erytrocyty 4,67 mln/ul Hemoglobina 12,9 g/dl Hematokryt 39,3 % MCV 84,2 fl MCH 27,6 pg MCHC 32,8 g/dl Płytki krwi 297 tys/ul Limfocyty 3,5 tys/ul Inne (Eo, Bazo, Mono) 0,8 tys/ul Neutrofile 4,3 tys/ul Limfocyty% 41 % Neutrofilie% 50 % MXD% 9,4 % RDW-CV 13,1 % PDW 10,8 % MPV 9,4 fl P-LCR 20 % Rozmaz-manualnie Segmentowane 26 % Kwasochłonne 1 % Zasadochłonne 2 % Limfocyty 68 % Monocyty 3 % OB 10mm/h Dostał skierowanie na USG jamy brzusznej z podejrzeniem Limfadenopatii. Lekarz zastanawia się, czy nie dać skierowania do hematologa.

MĘŻCZYZNA, 10 LAT ponad rok temu
Witam!
Przedstawione wyniki są dość typowe dla przebiegu infekcji wirusowej gardła. Zwiększony odsetek limfocytów może wystąpić w przebiegu zapalenia gardła o przyczynie wirusowej. Trudno odnieść się do przypuszczeń lekarza rodzinnego, gdyż nie dysponuję ani dokładnym wywiadem ani badaniem fizykalnym. Być może lekarz stwierdził istotne odchylenia od stanu zwykłej infekcji gardła i to było powodem jego podejrzeń. Lekarz mógł również podejrzewać mononukleozę, ale brak limfocytów atypowych przemawia przeciw takiemu rozpoznaniu. Proponuję zachować spokój i pozostać pod opieką lekarza, wykonać zlecone badanie. Warto również powtórzyć morfologię krwi po 2 tygodniach, być może obraz układu białokrwinkowego wróci do normy, jeśli zmiany był spowodowane były infekcją.
Pozdrawiam serdecznie!