Interpretacja wyników morfologii u dziesięciolatka

Proszę o interpretację wyników badań mojego 10-letniego syna. Badania były robione podczas infekcji gardła, na szyi wyczuwalne lekko powiększone węzły chłonne. Synek ma również próchnicę, jest w trakcie leczenia stomatologicznego. Morfologia: Leukocyty 8,6 tys/ul Erytrocyty 4,67 mln/ul Hemoglobina 12,9 g/dl Hematokryt 39,3 % MCV 84,2 fl MCH 27,6 pg MCHC 32,8 g/dl Płytki krwi 297 tys/ul Limfocyty 3,5 tys/ul Inne (Eo, Bazo, Mono) 0,8 tys/ul Neutrofile 4,3 tys/ul Limfocyty% 41 % Neutrofilie% 50 % MXD% 9,4 % RDW-CV 13,1 % PDW 10,8 % MPV 9,4 fl P-LCR 20 % Rozmaz-manualnie Segmentowane 26 % Kwasochłonne 1 % Zasadochłonne 2 % Limfocyty 68 % Monocyty 3 % OB 10mm/h Dostał skierowanie na USG jamy brzusznej z podejrzeniem Limfadenopatii. Lekarz zastanawia się, czy nie dać skierowania do hematologa.

Witam!
Przedstawione wyniki są dość typowe dla przebiegu infekcji wirusowej gardła. Zwiększony odsetek limfocytów może wystąpić w przebiegu zapalenia gardła o przyczynie wirusowej. Trudno odnieść się do przypuszczeń lekarza rodzinnego, gdyż nie dysponuję ani dokładnym wywiadem ani badaniem fizykalnym. Być może lekarz stwierdził istotne odchylenia od stanu zwykłej infekcji gardła i to było powodem jego podejrzeń. Lekarz mógł również podejrzewać mononukleozę, ale brak limfocytów atypowych przemawia przeciw takiemu rozpoznaniu. Proponuję zachować spokój i pozostać pod opieką lekarza, wykonać zlecone badanie. Warto również powtórzyć morfologię krwi po 2 tygodniach, być może obraz układu białokrwinkowego wróci do normy, jeśli zmiany był spowodowane były infekcją.

Pozdrawiam serdecznie!