Jak cukrzyca wpływa na płodność u mężczyzn?

Witam,

jestem chory na cukrzycę typu 1. Zastanawiam się, czy gdybyśmy chcieli z żoną postarać się o dziecko, moja choroba będzie jakąś przeszkodą? Czy moja choroba wpływa na płodność? Jakie jest zagrożenie? Czekam na odpowiedź.

Pozdrawiam

ponad rok temu

Witam,

relatywnie częstym powikłaniem cukrzycy u mężczyzn są nie zaburzenia płodności sensu stricto, a zaburzenia erekcji. Mają one dość złożoną patogenezę, na którą składają się m.in. zmiany w układzie nerwowym oraz naczyniowym, powodowane przez tę chorobę. Zwykle szybciej obserwowane są przez pacjentów z cukrzycą typu 2 w porównaniu do leczonych z powodu cukrzycy typu 1.

Dobrą wiadomością dla chorych jest fakt, iż istnieją skuteczne metody leczenia, jednak przed ich włączeniem konieczna jest szczegółowa diagnostyka problemu oraz weryfikacja pod kątem istnienia ewentualnych przeciwwskazań.

Należy również pamiętać, że najważniejszym i podstawowym sposobem postępowania jest zapobieganie, a tak naprawdę opóźnianie wystąpienia powikłań przez optymalną kontrolę choroby podstawowej, a więc przede wszystkim poziomu glukozy we krwi, masy ciała, ciśnienia tętniczego etc.

Pozdrawiam serdecznie