Jak długo w organizmie utrzymuje się Cetix?

Witam , Jak długo po zakończeniu antybiotykoterapii(3dni) Cetix utrzymuje się w organizmie ? Pytam w kontekście innych leków wchodzących w interakcje z powyższym antybiotykiem . Z góry dziękuje za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Cetix to antybiotyk,którego substancją czynną jest cefiksym. Przeznaczony jest do leczenia zakażeń bakteryjnych, takich jak: zakażenia ucha środkowego, zakażenia gardła, zakażenia zatok, zakażenia układu moczowego czy ciężkie pozaszpitalne zapalenie płuc.

To produkt wydawany na receptę, dlatego lekarz lub farmaceuta powinni zostać powiadomieni o wszystkich innych lekach, które są przyjmowane przez pacjenta. Szczególnie ważna jest informacja o innych lekach, które szkodzą na nerki, lekach przeciwzakrzepowych, nifedypinie, diuretykach (środki zwiększające objętość wydalanego moczu) oraz innych antybiotykach.

Okres półtrwania cefiksymu to około 3-4 godzin, choć czas ten może się wydłużyć do 9 godzin. Połowa wchłoniętej dawki wydalana jest z moczem w ciągu doby. Najlepiej jednak skonsultować przyjmowanie innych środków farmaceutycznych po zakończeniu antybiotyku z lekarzem, który go przepisał.

Inne pytania o Cetix znaleźć można pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-cetix-oslabia-dzialanie-tabletek, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-podawac-cetix-dziecku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.