Jak interpretować wynik badania poziomu cukru we krwi i czy ma on związek z hormonami?

Witam, Chciałam poprosić o konsultację moich wyników po badaniu obciążenia glukozą (75g) badanie glukozy na czczo wyszło 80 mg/dl, po 1h 68mg/dl, po 2h 83 mg/dl i te wyniki chyba są w normie. Natomiast wyniki insuliny to na czczo 7,2 mU/I, po 1h 21,70 mU/I, po 2h 27,40 mU/I - i to mnie zastanawia, bo z internetu wyczytałam, że po 2h wynik powinien spaść. Zaznaczę jeszcze, że od 12 lat mam Hashimoto. Wyniki są dla mnie zastanawiające, bo w ciągu ostatniego roku sporo przytyłam i nie wiem czy to może być związane z hormonami?

Dzień dobry,

Wynik testu obciążenia glukozą wskazuje na tzw. "hipoglikemię reaktywną" - stężenie glukozy spada poniżej normy (< 70 mg/dl) w 1 h testu. Podobnie, jak Pani słusznie zauważyła, stężenie insuliny w drugiej godzinie powinno być niższe, niż po godzinie. Wzrost masy ciała, który Pani odnotowała w ciągu ostatniego roku może być jak najbardziej związany z nieprawidłową gospodarką węglowodanową. Proszę w miarę możliwości skontaktować się z dobrym diabetologiem-endokrynologiem, który wyda Pani stosowne zalecenia i najprawdopodobniej podejmie decyzję o zastosowaniu skutecznego leczenia. Osobiście, stosując w takich sytuacjach leczenie, oczekuję od pacjentek redukcji masy ciała o min. 2 kg w ciągu miesiąca - jest to "zdrowa" redukcja masy ciała, która nie wiąże się z ryzykiem efektu jojo po odstawieniu proponowanego leczenia. Większość osób redukuje masę ciała stopniowo, aczkolwiek zdarzają się osoby, które nie widzą efektów (stanowią one ok. 5% osób, które zgłosiły się na terapię leczenia insulinooporności. Wówczas można zintensyfikować leczenie lub rozważyć zastosowanie dodatkowych leków - mających typowo rejestrację w leczeniu nadwagi i otyłości. Zwykle bardzo skutecznych, ale niestety również bardzo drogich. Nie wolno zapominać o modyfikacji stylu życia, bo jest to również niezwykle ważne, a zarazem nie wymaga specjalnego wkładu finansowego.