Jak mam odczytać te wyniki - czy to rak, czy też nie?

Urodziłam 4 dzieci, każde karmiłam piersią, dwoje z nich ponad dwa lata, ale od 1996 roku mam ciągle wykonywane badania piersi – mammografię oraz biopsję cienko- i gruboigłowe. Wynik histopatologiczny biopsji gruboigłowej, opis: Epithelioplasia UDH, ductectasiae, fibrosis et metaplasia apocrinalis papillaris mammae. Tela adiposa B1-1 y.90.04-1. Badanie usg: W piersi lewej na godz. 12 tuż przy otoczce są dwie sąsiadujące zmiany ogniskowe hypocechogeniczne, o częściowo zatartych, pozaciąganych ścianach i z towarzyszącym patologicznym cieniem, wielkości ok. 4 mm - BIRADS 4a - do weryfikacji w biopsji. Zostałam 14 grudnia zeszłego roku operowana; w epikryzie napisano: chorą zakwalifikowano do biopsji otwartej po oznaczeniu zmiany radioizotopowo. Zabieg wykonano w znieczuleniu ogólnym.. Po szpitalu dostałam opis histopatologiczny i tam pisze tak: fragment tkankowy piersi lewej - fragment 4x3x1,5 cm, na przekroju włóknisto-tłuszczowy, ogniskowo o spoistości wzmożonej mikroskopowo:100686/09 Fibrosis,adenosis,ductaectasise,cystes et papillomatosis intraductalis et intracystica. zgrubienie w marginesie przyśrodkowym - fragment 1,8x1,3x0,6 cm Y.90.04-9. Mikroskopowo:100692-94/09- Fibrosis,adenosis,ductaectasiae,cystes parvae,metaplasia apocrinalis,papillomatosis intraductalis et intracystica. Mam 48 lat. Dopisałam brakujący opis, bardzo proszę o pilną odpowiedź.

Witam serdecznie,

Opisywane zmiany są łagodne. Wygląda na to, że ma Pani tzw. mastopatię – co oznacza, że w piersiach tworzą się zmiany zwyrodnieniowe. W takiej sytuacji należałoby zacząć przede wszystkim od eliminacji z diety dużej ilości kawy, herbaty, tłuszczów zwierzęcych, zaprzestać palenia papierosów, a także stosować dietę bogatą w witaminy z grupy B oraz E, nienasycone kwasy tłuszczowe (tłuste ryby, tran).

Ważne są także regularne kontrole u ginekologa – przynajmniej raz na 6 miesięcy.

Pozdrawiam serdecznie