Jak na pamięć działa Miravil?

Dzień dobry. Mniej więcej od roku 2016 przyjmuję w różnych dawkach (zależnie od nasilenia objawów) Miravil oraz Sulpiryd. Zastanawiam się czy te leki mogą mieć wpływ na podejmowanie decyzji oraz na pamięć. Mianowicie czy mogą powodować to, że nie zauważa się potencjalnych ryzyka i problemów przez co podejmuje się zbyt pochopne decyzje – gdyż podchodzi się do wszystkiego „bez problemowo” i nie myśli o konsekwencjach? Interesuje mnie także to czy mogą one mieć wpływ na zapamiętywanie. Zauważam u siebie, że mam problem z przypominaniem sobie wspomnień. Jeśli już to przez mgłę a szczegóły zupełnie unikają. Czy nawet zapominanie drobnostek z bliskiej przeszości?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

lek Miravil i Sulipryd z reguły nie powodują pogorszenia pamięci - te skutki uboczne nie są wymienione na ulotce, jednak oba z nich mogą mieć wpływ na sprawność psychofizyczną. Ponadto Sulipryd w przedawkowaniu może powodować zaburzenia świadomości, co może być związane z niewłaściwym podejmowaniem decyzji/ brakiem poczucia konsekwencji. W przypadku odczuwania przez Pana takich skutków podczas zażywania tych leków należy zgłosić się do lekarza i poinformować go o objawach w celu zmiany leczenia farmakologicznego.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-popularnych-lekow-znasz-je

https://portal.abczdrowie.pl/zapobieganie-skutkom-ubocznym-lekow-przeciwzapalnych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.