Jak zwiększyć ilość plemników w spermie?

Przyznaję, że jestem całkowicie załamana. Świat mi się nagle i co najgorsze niespodziewanie zawalił na głowę. Staraliśmy się z mężem od ponad roku o dziecko, ale nic nie wychodziło, więc się przebadałam bardzo szczegółowo, żeby znaleźć powód problemu i dr ginekolog powiedział, że wszystko jest wręcz u mnie w idealnym porządku. Myśleliśmy, że jest to problem psychiki, że jak się bardzo chce, to wtedy nie ma. Tak na wszelki wypadek mąż zrobił również posiew nasienia i jak zobaczyliśmy wyniki, to już nawet teraz nie mam siły płakać. Koncentracja plemników powinna być 15 mln a jest 0,5 mln, a całkowita liczba plemników w ejakulacie powinna być 39 mln, a prawie ich w ogóle nie ma tj. 0,5 mln. Czy to oznacza, że mąż jest już definitywnie bezpłodny? Czy już się nie da nic zrobić?

Czytaliśmy o inseminacji, ale do tego podobno potrzeba min. 5 mln plemników. Mąż nigdy nie palił, nie pił, o innych używkach też nie było mowy, prowadzi wyjątkowo zdrowy tryb życia, nie nosi obcisłej bielizny, dużo spaceruje i co najważniejsze zdrowo się odżywia (ryby itp.). Czy już nic nie można zrobić? Czy nie mamy już szans nigdy na dziecko? Czy można w jakikolwiek sposób wpłynąć i zwiększyć ilość tych plemników? Czy mogą mi Państwo doradzić jakie suplementy, jakieś witaminy, co najlepiej wpływa na zwiększenie ilości plemników i ich żywotności? Co mamy robić, bo totalnie te wyniki nas załamały! Podaję również resztę wyników, ale one przynajmniej wg laboratorium są w normie oprócz oczywiście ostatniego: - ejakulat oddany w ciągu 30 min.; - upłynnienie 15 min.; - objętość 2,9 ml; - ph 7,8; - barwa: mleczno-szara, nieprzeźroczysta; - lepkość: prawidłowa; - preparat bezpośredni: pojedyncze plemniki w polu widzenia 0-1-0-2. Mąż nie ma problemów ze wzwodem, ma 36 lat, zrobił również pełne wyniki krwi i moczu i tam przynajmniej są wszystkie idealne. Już nie mamy na to wszystko siły!

Witam!

Wyniki przeprowadzonego badania sugerują oligozoospermię ekstremalną. Oligozoospermia (zmniejszenie liczby plemników) może mieć wiele przyczyn. Dlatego konieczne jest wykonanie diagnostyki w kierunku najczęstszych przyczyn zaburzeń spermatogenezy (żylaki powrózka nasiennego, zaburzenia hormonalne, zakażenia). Proponuję skonsultować problem z andrologiem, który powinien zbadać Pani męża oraz określić wstępnie przyczynę nieprawidłowości po przeprowadzeniu badań. Androlog powinien zaproponować leczenie - najlepiej przyczynowe, ewentualnie wspomagające. Jeśli chodzi o suplementy to właściwie ich skuteczność jest mała, ale nie powinny zaszkodzić. W tej sytuacji można stosować preparaty dedykowane mężczyznom, zawierające antyoksydanty i mikroelementy.

Pozdrawiam serdecznie!