Jaka jest szansa na celiakię u dziecka?

Dzień dobry, mam zapytanie dotyczy celiakii. Miesiąc temu moja 9-letnia córka przebywała kilka dni w szpitalu pod kątem zdiagnozowania tej choroby, albo jej wykluczenia. Miała robione badania z krwi oraz endoskopię. Podam wyniki z krwi:P/c p.transglutaminazie tkankowej(anty-tGT):Przeciwciała w kl. IgA 125,96 RU/ml wynik dodatni; P/c anty-tTG IgG:0,10 Ratio do 1,0-wynik negatywny; P/c andomysium i gliadynie w kl. IgA:P/c. p.endomysium EmA) IgA:dodatni 1:10; P/c p. endomysium i gliadynie w kl.IgG:P/c.p. endomysium (EmA) IgG: ujemny. Badanie histopatologiczne wyszło dobre. Rozumiem to w ten sposób, że wyniki z krwi wskazują na celiakię, a nie potwierdza jej histopatologia. Pani doktor nie postawiła diagnozy, ale na początku stwierdziła, że jeśli wyniki z krwi wyjdą dodatnie, to będzie duże prawdopodobieństwo celiakii. Za trzy miesiące mam zgłosić się z córką na te same badania, aby postawić diagnozę. No właśnie, czy ta kolejna diagnoza jest konieczna?(skoro histopatologia wyszła dobra?)Córka płacze, że to badanie było straszne...Nadmienię, że córka czuje się cały czas dobrze, spożywa normalnie posiłki, przybiera na wadze. Dziękuje za odpowiedź, pozdrawiam serdecznie.

Lek. Paweł Szadkowski

Pani córka ma potencjalną chorobę trzewną, czyli stan, w którym przeciwciała są obecne, ale nie ma na razie objawów klinicznych. Celiakia jest dość poważną chorobą, która może powodować objawy nie tylko ze strony przewodu pokarmowego, ale też opóźnienie rozwoju płciowego, niski wzrost, zmiany skórne, ogólne zaburzenie rozwoju. Dlatego warto wszystko sprawdzić. Jeśli córka bardzo źle zniosła badanie, proszę porozmawiać z lekarzem prowadzącym o znieczuleniu do kolejnego badania.