Jakie hormony będę musiała zbadać i jak wygląda dobieranie tabletek na podstawie wyników krwi?

Jestem w trakcie brania tabletek antykoncepcyjnych. To już kolejne opakowanie (i kolejne tabletki) po których czuje się fatalnie. Chcę zrobić badania krwi pod kątem hormonów i dobrać je na podstawie wyników. Pytania: 1) Czy powinnam wciąż je przyjmować i zrobić badania w trakcie ich brania? Czy odstawić i zrobić je "na czysto"? 2) Jakie hormony będę musiała zbadać i jak wygląda dobieranie tabletek na podstawie wyników krwi?

Aleksander Ropielewski

Należy odczekać przynajmniej miesiąc od zaprzestania przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Badania to estradiol, progesteron, DHEA, testosteron, TSH, prolaktyna, LH i FSH. Najlepiej wykonać badania w 2-5 dniu cyklu. W przypadku zaburzeń hormonalnych dobiera się odpowiednie leczenie.