Jakimi chorobami można się zarazić u fryzjera?

Jakimi chorobami można się zarazić u fryzjera i czy to częste zjawisko?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Ponieważ zwykle pokazuje nam się jedynie pozytywne strony wizyty u kosmetyczki czy fryzjera, mało kto zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw, które czyhają na nas w tego typu miejscach. Nie są one częste, właściwie nawet dość rzadkie ale warto pamiętać iż powierzając swoje ciało w ręce obcych ludzi jesteśmy narażeni na choroby tj.: Gronkowiec złocisty

Do zakażenia może dojść nie tylko bezpośrednio przez zainfekowane przybory kosmetyczne, lecz także drogą powietrzno-kropelkową lub powietrzno-pyłową. W związku z tym potencjalnym zagrożeniem jest także stan środowiska, w jakim jest wykonywana usługa.

Gronkowiec wywołuje zapalenie mieszków włosowych i doprowadza do nadmiernego wypadania włosów. Występuje w postaci powierzchniowej krosty lub zapalnego guzka otaczającego włos. Dlatego po wizycie u fryzjera należy dokładnie umyć głowę. Warto wiedzieć, że choroba rozwija się powoli, aż do zajęcia całej owłosionej płaszczyzny, w związku z tym osoby zmagające się z gronkowcem zazwyczaj nie łączą choroby z wizytą u fryzjera.

Paciorkowiec

Podobnie jak gronkowiec, paciorkowiec może doprowadzić do zniszczenia cebulek włosów, całkowitej ich utraty, a co za tym idzie - do łysienia.

Łupież

Według specjalistów z sanepidu, w salonie fryzjerskim można się zarazić łupieżem suchym, który objawia się białymi, suchymi płatami łupieżu na skórze, lub łupieżem tłustym. Jest on dolegliwym schorzeniem, polegającym na swędzeniu i przyleganiu do skóry żółtych grudek łupieżu. Zazwyczaj przy łupieżu tłustym występuje również stan zapalny skóry głowy.

Wszy

Do zarażenia wszami u fryzjera dochodzi drogą pośrednią - przez używanie szczotek, narzędzi itp. Wesz głowowa nie żyje poza głową człowieka dłużej niż 48 godzin. Warto wiedzieć, że wszy przenoszą liczne choroby, np. dur powrotny czy tyfus plamisty.

Wirus HIV

Do zakażenia wirusem HIV u fryzjera może dojść podczas używania niezdezynfekowanych nożyczek, brzytw oraz wszystkich przyrządów fryzjerskich, które mogą spowodować uszkodzenie skóry (np. naruszyć strup na głowie).

Wirus HCV

Podczas wizyty w salonie fryzjerskim może dojść do zakażenia WZW typu C poprzez zranienie skóry zainfekowaną brzytwą czy nożyczkami.

Należy pamiętać, że wirus HCV - przeciwko któremu nie opracowano szczepionki - doprowadza do przewlekłego zapalenia wątroby, a w konsekwencji do jej marskości i raka. Warto wiedzieć, że wirus jest niezwykle odporny – aby usunąć zarodniki wirusa z narzędzi, należy je sterylizować co najmniej 2 godziny w temperaturze 180°C.

Wirus HBV

Wirus HBV - WZW typu B, przed którym może nas uchronić szczepionka, doprowadza do zapalenia wątroby – żółtaczki wszczepiennej. Wirus HBV ulega zniszczeniu dopiero po godzinie sterylizacji suchym powietrzem w temperaturze 160°C (w autoklawie po około 30 min.). Warto pamiętać, że gotowanie nie zabija wirusa HBV.