Jestem matką i ważę 112 kg, co robić?

Mam 22 lata przy wzroście 173, wadze ciała 112 kilogramów.Chciałabym schudnąć około 40 kg ,czytałam że przy moim wzroście powinnam ważyć 64 kg.Zrobię wszystko by schudnąć.Mam rocznego synka,nie karmię Go piersią,podczas ciąży przytyłam 30 kg i po urodzeniu jeszcze 10.Zrobię wszystko by schudnąć.Mam stepper i twister do ćwiczeń czy są one skuteczne?Na steperze przejde 200 kroków na najwyższej trudności i bolą mnie nogi.Zrobię wszystko żeby schudnąć.Mam dość takich zakupów kiedy wszystko w sklepie jest na mnie za małe.Pozdrawiam i z góry dziękuje za rady.
22 LAT ponad rok temu

Witam Panią,
Nie polecam wykorzystywania przyrządów typu stepper przy Pani obecnej masie ciała.
Niestety w chwili obecnej jest Pani otyła, a dodatkowe kilogramy mocno obciążają stawy.
Ćwiczenia na stepperze mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla Pani zdrowia.
Powinna Pani unikać przeciążeń.
Polecałabym zajęcia aquaaerobiku, spacery, jazdę na rowerze.
Wszystkie te ćwiczenia, które nie powodują obciążenia stawów.
Jeśli zgubi Pani kilka kilogramów - będzie Pani mogła bezpiecznie ćwiczyć na przyrządzie.
Polecam dietę o kaloryczności 1400-1600 kcal.
Potem będzie Pani mogła redukować ją do 1200-1400 kcal.

Piramida zdrowego żywienia:
•    5 porcji produktów zbożowych (pieczywo, kasze, ryż, płatki zbożowe, musli)
•    4 porcje warzyw ( w tym ziemniaków) - warzywa można spożywać praktycznie bez ograniczeń
•    1 porcję owoców (zgodnie z Piramidą Żywienia powinny to być 3 porcje, jednak przy diecie odchudzającej polecałabym ograniczenie się do 1 porcji)
•    mleko i przetwory mleczne 2 porcje (mleko, kefir, maślanka, jogurt, ser) - dobrze wybierać produkty odtłuszczone, w wersji "light"
•    mięso, lub ryby, lub nasiona roślin strączkowych 1 porcja.

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
-śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
-II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.

Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem.
Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły.

Korzystne będzie picie wody niegazowanej, herbaty zielonej, czerwonej, czarnej (bez cukru).
Powinna Pani zwiększyć ilość warzyw w diecie. Zawarty w nich błonnik zapewnia sytość.
Podstawę żywienia powinny stanowić pełnoziarniste produkty zbożowe:
-grube kasze,
-ciemne pieczywo,
-chleb typu graham,
-brązowy ryż.
Pieczywo razowe nie powinno jednak zawierać dodatku karmelu, czy miodu. Pieczywo jasne, makarony, pozostałe kasze i ziemniaki najlepiej jest ograniczyć.
Nabiał powinien być odtłuszczony.
W przypadku mleka minimum tłuszczu to 1,5%,
Umożliwi to wchłanianie się witamin A,D,E,K.

Zamiast czerwonego mięsa korzystniej jest spożywać ryby. Mało kilokalorii ma: dorsz, flądra, mintaj, morszczuk, sandacz, szczupak (poniżej 100 kcal/100g).
 Z wędlin najlepiej wybierać te, chude (szynkę z piersi indyka, polędwicę).
Wykluczyć trzeba tłuste balerony, parówki, salami, boczek, mięso ze skórą. Ograniczeniu powinno podlegać także mięso czerwone (krwiste), gdyż duże jego ilości przyczyniają się do rozwoju miażdżycy.

Dobrze jest zrezygnować z serów żółtych, lub przynajmniej wybierać wersję "light" oraz wykluczyć alkohol, gdyż jest kaloryczny. 0,5 litra piwa to 250 kcal!
Do smarowania nadają się margaryny o obniżonej ilości tłuszczu (niektóre zawierają go aż 3 razy mniej niż tradycyjne masło, stąd warto czytać etykiety).

Do sałatek można dodawać oliwę/olej roślinny w ilości ok. 1 łyżki (5-10g).Należy unikać także sosów na bazie majonezu (zawierają go również „kupne sałatki”) oraz smażenia.
Jaja można jeść 3-4 razy w tygodniu (zamiennie z wędlinami).

Z diety powinno się wykluczyć produkty zawierające cukry łatwo przyswajalne: cukier, miód, dżemy, ciasta, ciastka, czekolady i inne łakocie. W diecie odchudzającej nie ma miejsca także na fast-foody.

Rozumiem, iż Pani nadmierna masa ciała jest wynikiem jedynie nieprawidłowej diety, a nie jakichś chorób?
POZDRAWIAM