Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 6 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Katar sienny pod koniec września?

Witam, bardzo proszę o pomoc. Mój mąż jest alergikiem. W sezonie letnim miewał (nie co roku) katar sienny. Miał robione testy na alergeny i wyszło uczulenie na pyłki roślin (niestety nie pamiętam szczegułów). W tym roku od wczesnej wiosny potworny katar nie daje mu spokoju. Był u alergologa i dostał leki, po których jest w stanie funkcjonować. Miał się zgłosić w połowie września, kiedy miną objawy alergii, żeby zacząć odczulanie, ale niestety intensywny katar ma dalej. Każda próba odstawienia leków kończy się potwornym katarem - najczęściej w nocy. Katar trochę słabnie, kiedy mężowi uda sie 'wysiąkać' jakiś taki dziwny skrzep z nosa. Zastanawiam się, czy to jest na pewno alergia na pyłki roślin? Czy możliwe, żeby mąż był uczulony na coś innego? Np. na pierze? Kołdrę ma syntetyczną, ale poduszka jest z pierzem. Czy alergia na pierze może się objawiać tak silnym katarem? Czy może jest jakaś inna przyczyna tego kataru pod koniec września? Mąż ma wizytę u alergologa dopiero pod koniec października, ponieważ to sporo czasu chciałabym próbować eliminować alergeny z jego otoczenia. Proszę o radę od czego zacząć? Czy taki katar może powodować proszek do prania albo płyn do płukania tkanin? Czy taki katar może mieć związek z dietą? W domu nie ma zwierząt. Z góry serdecznie dziekuję za radę.

ponad rok temu

Leczenie chrapania

Chrapanie może być bardzo uciążliwe - szczególnie dla osób, które są zmuszone tego słuchać. Jak można poradzić sobie z tym problemem? Obejrzyj filmik i poznaj sposoby leczenia chrapania.

Witam serdecznie.
Niestety jest możliwe, że mąż jest uczulony nie tylko na pyłki traw, ale również na inne alergeny. Zwykle powodem takich dolegliwości są alergeny wziewne - alergeny roztoczy kurzu domowego, pleśnie i grzyby. Nie można wykluczyć również pierza.

A jeżeli chodzi o pyłki roślin to do końca września pyli pokrzywa, bylica, ambrozja oraz trawy.
Należy zwrócić również uwagę na możliwość występowania reakcji krzyzowej - w przypadku traw to: mąka, pomidory, seler, orzechy.
Pozdrawiam.

Lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu profesjonalnych publikacji medycznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy