Leczenie onkologiczne a poczucie słonego smaku w ustach

Szanowni Państwo, Sprawa dot. mojej mamy. Wiek 58 lat. Mamę trudno namówić na wizytę u lekarza. Otóż od 2-3 miesięcy mama ma tzw. worki pod oczami i czuje smak soli w ustach. Nie wiem czy należy łączyć te objawy? Kilka dni temu mama wykonała badanie moczu. Wszystko jest ok. W 2008 przeszła chemię i radioterapię w związku z guzem piersi (mastektomia). Do dzisiaj bierze lek przeciwnowotworowy Novaldex. Proszę o poradę.

Proszę wytłumaczyć mamie, że nie jest dzieckiem i próba zmuszania jej do dbania o zdrowie jest ciut irracjonalna. Poza tym wiele pracy grona ludzi w celu wyleczenia jej z nowotworu wymaga odrobiny przyzwoitości i szacunku wykazanego właśnie w formach dbania o siebie. Także przez regularne wizyty u lekarza. Proszę porozmawiać z mamą, może się zwyczajnie boi, że jest coś źle i przez to unika konfrontacji.

Chory na nowotwór ma prawo do życia bez bólu.

Około 75 % chorych z zaawansowaną chorobą nowotworową wymaga stałego leczenia przeciwbólowego.
Podstawą leczenia bólu jest ocena jego przyczyny.
Ból może być wywołany:
• uciskiem i uszkodzeniem tkanek otaczających spowodowanym przez guz lub przerzuty,
• naciekaniem okolicznych nerwów, tkanek miękkich, kości, narządów wewnętrznych,
• jako wynik zabiegu operacyjnego
• zastosowanej radio i chemioterapii
• polekowej polineuropatii
• zaburzeniami czynności sąsiednich i odległych narządów.
Chorobie nowotworowej często towarzyszą zaburzenia snu i depresja, które wpływają na poziom odczuwania bólu.

Czasami, mimo odpowiedniego leczenia przeciwbólowego może wystąpić ból przebijający lub ból końca dawki.
W leczeniu bólu nowotworowego opracowano schemat postępowania zwany „drabiną analgetyczną”. Przestrzeganie zasad drabiny analgetycznej pozwala na skuteczne leczenie u 70–90 % chorych z bólami nowotworowymi.
W leczeniu bólów nowotworowych powszechnie stosuje się również leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne oraz inne metody: blokady neurolizy leczenie paliatywne.