Leczenie RZS metodą Suplasyn

Mam 54 lata i pisze w sprawie choroby żony.RZS a SUPLASYN Witam Panie Doktorze, RZS u żony stwierdzone 18 lat temu- głównie dłonie i stopy. Dowiedziałem się, że skutecznie poprawia stany zwyrodnieniowe stawów SUPLASYN 1 SHOT(do kolan). Czy dla poprawy komfortu życia i ewentualnie zmniejszenie dawki przyjmowanych lekow przeciwbólowych w naszym przypadku można by zastosować w stawy dłoni np. SUPLASYN (do mniejszych stawów np. łokcia)? Jeżeli tak to jaka dawka w poszczególne stawy dłoni? Czy ewentualnie Pan podjąłby się takiego zabiegu? Bardzo proszę o odpowiedz. Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie Piotr.

Aleksander Ropielewski

Nie wykonuję zabiegów wstrzyknięć dostawowych. Aby stwierdzić czy miałoby to sens w Państwa przypadku potrzebowałbym mieć możliwość oceny badań RTG zajętych chorobowo stawów. Nie w każdym przypadku zabieg taki jest możliwy lub jego efekty ie będą zadowalające. Proszę skontaktować się z ortopedą, który konkretnie na Państwa przykładzie oceni sensowność i możliwość wykonania iniekcji dostawowych suplasynu.

Magdalena Mroczek

RZS jest to przewlekła choroba ogólnoukładowa tkanki łącznej. Jej etiologia nie została jeszcze do końca poznana, ale uważa się że w jej przebiegu rolę mogą odgrywać czynniki autoimmunologiczne, czynniki wirusowe lub czynniki genetyczne. Choroba przebiega z okresami remisji i zaostrzeń. Może prowadzić do dolegliwości bólowych, przykurczów mięśniowych, zniekształcenia stawów, inwalidztwa i nawet do przedwczesnej śmierci. Najczęściej zajęte są symetrycznie małe stawy rąk czyli stawy śródręczne paliczkowe i międzypaliczkowe bliższe.

Jeśli chodzi o leczenie to jego podstawą są leki modyfikujące przebieg choroby. Należą do nich metotreksat, leflunomid, sulfasalazyna czy słabiej działające cyklosporyna A i arechina. Lekiem pierwszego wyboru jest często metotreksat. Leki z grupy NLPZ używa się zazwyczaj jedynie przy zaostrzeniach, ponieważ mogą spowodować między innymi zapalenie błony śluzowej żołądka.

Suplatyn jest to lek, którego substancją czynną jest kwas hialuronowy. Lek podaje się w postaci wstrzyknięć dostawowych, które wykonuje lekarz w określonych odstępach czasu. Wskazania do podania obejmują: zmniejszenie bólu w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów, polepszenie własności ruchowych stawu, poprawę funkcji amortyzacyjnych i zwiększenie ilości substancji smarujących w stawie. Zazwyczaj lek ten stosuje się w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie. Do dwóch dni od podania leku należy odpoczywać. Dawkowanie zależy też od rodzaju preparatu. Suplasyn stosuje się w dawce 1 wstrzyknięcie na tydzień przez 3 tyg., w zależności od stanu pacjenta można podać do 6 zastrzyków. Suplasyn 1-Shot stosuje się w dawce 1 wstrzyknięcie jednorazowo. W tym samym czasie może być leczone kilka stawów. Zabieg wykonuje lekarz ortopeda.

RZS nie należy do chorób, które standardowo leczone są tą metodą. Proszę najpierw skontaktować sie z lekarzem prowadzącym reumatologiem. Oceni on przyjmowane leki, być może trzeba zmodyfikować leczenie podstawowe, jeśli np. pojawiają się duże dolegliwości bólowe. W razie czego to ortopeda powinien ewentualnie ocenić wskazania do zastosowania tej metody. Zazwyczaj jednak stosuje się ją przy zwyrodnieniowej chorobie stawów, która choć powoduje podobne dolegliwości ma jednak całkowicie inną etiologię.