Możliwość cofnięcia się przepukliny poprzez rehabilitację

DZIEŃ DOBRY mam pytanie,rok temu robiłem badanie MR odcinka LS .NA POZIOMIE L4/L5 JEST jest obecna tylna pośdkorowo-lewoboczna wyglądająca na przewlekła ekstruzja krążka wiel. 6mm uciskająca worek oponowy i lewy korzeń L5w zachylku bocznym .stenozę zachyłkową nasilają,zmiany zwyrodnieniowe w stawach miedzy kręgowych.I mam pytanie czy to jest koniecznosć do operacji czy do wyleczenia cofnięcia się przepukliny poprzez rechabilitacje , mam bole w okolicy ledzwiowym i łydki lewej nogi

witam,
rehabilitację należy rozpocząć i prowadzić sysytematycznie. Przepuklina nie znika, powstałe uszkodzenie pozostanie , operacja również nie usuwa przyczyny a tylko skutek,Bardzo często po operacji dolegliwości powracają zwłaszcza kiedy rehabilitacja jest niesystematyczna bądź nie jej wcale. właściwie poprowadzona rehabilitacja również łagodzi /znosi dolegliwości.
Pozdrawiam