Możliwość zapłodnienia poprzez wytarcie pochwy ręcznikiem z nasieniem

Odpowiedziano mi tutaj, że nie ma możliwości aby zajść w ciążę np podczas wycierania pochwy ręcznikiem w które ktoś wytarł nasienie. Ale czy aby na pewno ? Dlaczego w takim przypadku nie ma takiej możliwości ? Gdzie musi znaleźć się plemnik aby zapłodnienie było możliwe ?
ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Zdecydowanie podtrzymuję to co napisałam w odpowiedzi na Pani poprzedni post. Nie ma takiej możliwości, by zajść w ciążę na skutek wytarcia się ręcznikiem. Przede wszystkim dlatego, że plemniki w niesprzyjającym środowisku jakim jest materiał ręcznika bardzo szybko giną. Po drugie, choć aktu zapłodnienia dokonuje jeden plemnik, by było to możliwe konieczna jest jednak ich znaczna ilość. To bowiem dzięki enzymom znajdującym się w główkach plemników dochodzi do rozpuszczenia osłonek komórki jajowej. Niewielka ilość plemników nie jest w stanie tego dokonać. Tym bardziej, że część plemników ginie podczas wędrówki w kierunku komórki jajowej. Odpowiadając zaś na Pani ostatnie pytanie, nie da się określić konkretnego miejsca w którym musi znaleźć się plemnik by zapłodnienie było możliwe. Generalnie przyjmuje się jednak, że zapłodnienie jest możliwe tylko w przypadku gdy nasienie zawierające żywe plemniki znajdzie się wewnątrz pochwy.