Zapytaj lekarza

7 3 6 , 8 8 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Niebakteryjne zapalenie prostaty a ryzyko raka prostaty

Jestem 38-letnim mężczyzną i od 6-7 lat mam objawy tzw. niebakteryjnego zapalenia prostaty. Byłem u dwóch urologów, którzy przepisali mi antybiotyki, ale nie było żadnej poprawy. Natomiast od jakichś 4 lat więcej sie ruszam fizycznie, stosuję zdrową dietę, rzuciłem palenie itd. Od 4 lat objawy mam bardzo małe a czasami przez kilka tygodni nie ma ich w ogóle. Mam pytanie, czy niebakteryjne zapalenie prostaty prowadzi w przyszłości do raka tego gruczołu (słyszałem od jednej osoby taką wersję), czy też jedno z drugim nie ma nić wspólnego? Pozdrawiam, Krzysiek

MĘŻCZYZNA, 39 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Witam! Aktualnie nie ma badań stwierdzających, że przewlekłe zapalenie prostaty zwiększa jednoznacznie częstość występowania raka prostaty, czy też przyspiesza jego rozwój. Jakkolwiek przewlekłe zapalenie prostaty może maskować ewentualne objawy raka prostaty w przyszłości (zdarza się też, że rak prostaty nie powoduje żadnych dolegliwości dyzurycznych). W związku z tym konieczne jest pozostanie pod regularną kontrolą urologa. W tej chwili nie ma powodów do niepokoju w kwestii nowotworowej. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy