Nużeniec w obrębie oka a odpowiednie działania

Mam nużeńca na powiekach,do jakiego lekarza powinnam się udać,abym zaczęła leczenie? Będąc u okulisty usłyszałam "każdy z nas go ma" i to była cała odpowiedź.Gdy próbowałam poruszyć jeszcze ten wątek pani doktor jakby ogłuchła w tym momencie i nic nie odpowiedziała. A może dermatolog ?

Witam.

Nużeniec jest to powszechnie występujący pasożyt, należący do roztoczy i bytujący na skórze.

Bytuje on w gruczołach łojowych skóry człowieka oraz w torebkach włosowych, wywołując chorobę zwaną nużycą, która objawia się stanami zapalnymi oraz ropnymi skóry i niekiedy lekkim świądem.
Nużeniec może również powodować zapalenie spojówek, przewlekłe zapalenie brzegów powiek i prowadzić do ,,zespołu suchego oka”.

W leczeniu stosuje się maści z antybiotykami i kortykosteroidami, które łagodzą stany zapalne (działają one głównie objawowo) i zwalczają ew. nadkażenia bakteryjne.
Skuteczniej od w/w preparatów działają metronidazol, krem siarkowy oraz środki spirytusowe do przemywania skóry.
Do mycia można ewentualnie używać mydła siarkowego, ale uwaga na nadmierne przesuszenie skóry.
Leczeniem tej choroby zajmują się głównie dermatolodzy a w zależności od lokalizacji zmian także okuliści czy laryngolodzy.