O czym świadczy wynik badania USG tarczycy 34-latki?

Witam co oznacza wynik USG tarczycy Prawy płat tarczycy o wym.17x21x38mm , obj.6,1cm3. Lewy płat tarczycy o wym.15x19x41mm , obj.5,8cm3 Cieśń szerokości 4mm Do tego objawy nie wiem czy z tym związane robi mi się gorąco duszno słabo utrudnia mi to czynności codzienne ponieważ stanie w kolejkach w sklepie czy wyjście gdzie kolwiek powoduje takie objawy do jakiego lekarza mogę się udać ponieważ rodzinny stwierdził że to jest dobre USG

Dzień dobry,

Z tego co Pani podała wymiary tarczycy są prawidłowe. Prawy płat jest zwykle fizjologicznie większy od lewego. Nie podała Pani, czy echogeniczność tarczycy jest jednorodna, czy nie - powinno być w usg napisane. Zakładam, że zmian ogniskowych nie ma. Z uwagi na zgłaszane przez Panią objawy sugerowałbym jednak ocenę hormonalną - TSH< FT4, FT3.. Obraz tarczycy w usg nie musi przesądzać o tym, że funkcja tarczycy jest prawidłowa, może zaburzenia funkcji tarczycy się dopiero zaczynają,a w usg jeszcze nie widać zmian. Proszę również na wszelki wypadek oznaczyć przeciwciała antyTPO i aTG oraz morfologię z rozmazem, a jeśli stosuje Pani leki antykoncepcyjne to również układ krzepnięcia i D-dimery.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych