Ocena badania krwi

Witam, Bardzo proszę o wyjaśnienie badań, uprzejmie proszę o wyczerpującą odpowiedź, bo bardzo się denerwuję. Jeden lekarz mnie uspokaja, a drugi straszy, nie wiem co myśleć o tych wynikach. Denerwuję się: Moje badania: Leukocyty 4,85 tys/ul; Erytrocyty 4,12 mln/ul; Hemoglobina 12,8 g/dl; Hematokryt 3,8 %; MCV 92,2 fl; MCH 31,1 pg; MCHC 33,7 g/dl; RDW-CV 12,9 %; RDW-SD 43,4 fl; Płytki krwi 207 tys/ul; MPV 10,7 fl; PDW 13,0 fl; P-LCR 30,6%; PCT 0,22%; Rozmaz krwi automatyczny: NEU 1,67 tys/ul; NEU% 34,5 %; LYMPH 2,85 tys/ul; LYMPH% 58,8%; MON 0,24 tys/ul; MON% 4,9%; EOS 0,07 tys/ul; EOS% 1,4%; BASO 0,00; BASO% 0,4%; IG granulocyty niedojrzałe 0,00; IG granul. Niedojrz. % 0,00%; OB. 3 mm/1h. Dziękuję.

Witam serdecznie!

Opisane badanie jest nieprawidłowe z zakresie liczby poszczególnych krwinek białych, czyli leukocytów.
Liczba łączna leukocytów jest prawidłowa, natomiast prawidłowo w wyniku powinien być inny rozkład poszczególnych klas leukocytów. W Pani przypadku zbyt wysoki jest poziom limfocytów.

W pierwszej kolejności należy po prostu badanie powtórzyć - koniecznie z oceną ręczną typów krwinek- wtedy wykwalifikowana osoba obejrzy krwinki pod mikroskopem. W wykonanym przez Panią badaniu wykonany został rozmaz automatyczny, czyli maszyna policzyła jaki jest rozkład poszczególnych leukocytów. Ocena mikroskopowa jest dokładniejsza, pozwala również na ocenę wyglądu poszczególnych krwinek. Wraz z badaniem morfologii warto oznaczyć również CRP- białko C-reaktywne, które wzrasta w przypadku infekcji czy niektórych chorób nowotworowych.

Jeżeli wynik badania się powtórzy konieczne będzie poszerzenie diagnostyki w kierunku ewentualnych chorób infekcyjnych lub schorzeń hematologicznych.

Pozdrawiam