Odstawienie Trexan stosowanego na łuszczycowe zapalenie stawów a planowanie ciąży

Witam, odstawiłam Trexan, choruje na łuszczycowe zapalenie stawów, odstawiłam bo planuje dziecko za miesiąc miną trzy miesiące odkąd nie biore. nic mnie nie boli lecz crp i ob nadal wysokie crp 23, a ob 40. Czy dostane jakiś zamiennik trexanu? i do jakiego lekarza powinnam udać sie odnośnie zmiany leku, i czy nie zostane wyzwana przez lekarza o takiej decyzji?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
szanowna Pani, jeśli planuje Pani ciąży, odstawienie Treksatu było absolutną koniecznością. Jednakże nie powinna Pani zmieniać leczenia bez konsultacji z prowadzącym lekarzem reumatologiem. W łuszczycowym zapaleniu stawów, ciążę należy jednak zaplanować,pod kontrolą lekarza, aby dostatecznie wcześnie zmodyfikować leczenie, gdyż większość leków może uszkadzać płód. Leczenie w ciąży powinno być dobrane indywidualnie w zależności od objawów i ryzyka i nie ma jednego właściwego leku do stosowania ciąży. Proszę skonsultować się z reumatologiem. Pozdrawiam.