redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Erekcja to proces skomplikowany - Mechanizm erekcji wymaga współdziałania układu nerwowego (ośrodkowego i obwodowego) oraz układu naczyniowego. Elementem, który odgrywa kluczową rolę w mechanizmie erekcji, są ciała jamiste prącia – struktury naczyniowe zbudowane z licznych jamek. W prąciu wiotkim jamki są niemal opróżnione, a ich ściany zapadnięte. Naczynia doprowadzające do nich krew są wężowato poskręcane, mają zwężone światło przepływu, a krew omija je, płynąc przez tzw. anastomozy tętniczo-żylne. W trakcie wzwodu jamki silnie wypełniają się krwią, napinają błonę białawą oraz zwiększają swoją objętość, co skutkuje uciskiem żył prącia uniemożliwiającym odpływ krwi. Jamki otrzymują krew głównie z tętnicy głębokiej prącia oraz w mniejszym stopniu z tętnicy grzbietowej prącia.
Narządy płciowe są utrzymywane w stanie wiotkości dzięki tonicznej aktywności nerwów współczulnych ze splotu podbrzusznego dolnego. Aktywność nerwów współczulnych zawsze powoduje zwężanie tętnic (z wyjątkiem naczyń wieńcowych) – tak więc w tym wypadku dopływ krwi do prącia jest ograniczany.
Po aktywacji ośrodka erekcji w rdzeniu kręgowym (zlokalizowanym na poziomie S2-S4), który przez splot podbrzuszny dolny wysyła gałązki nerwów przywspółczulnych(nerwy miedniczne) do narządów płciowych (a dokładnie nerwów wzwodowych, ciał jamistych prącia i ciała gąbczastego), wskutek czego następuje przewaga unerwienia przywspółczulnego (rozszerzającego naczynia) nad współczulnym. Inna droga prowadzi z rdzenia przedłużonego do splotu żylnego sterczowego i splotu jamistego prącia, poprzez splot podbrzuszny nerwami współczulnymi z górnego odcinka lędźwiowego (z pominięciem ośrodka erekcji).

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Kłopoty z erekcją i wytryskiem po operacji prostaty - co robić?

Pół roku temu miałem laparoskopowo usunięty gruczoł prostaty. Od tamtej pory mam stały brak erekcji i wytrysku, choć przy próbach masturbacji osiągam orgazm bez wytrysku i erekcji, czując, jakby nasienie strzeliło gdzieś w środku. Czy taka masturbacja jest wskazana dla powrotu do sprawności seksualnej, czy wprost przeciwnie - szkodliwa? Dodatkowo niepokoi mnie wysoki poziom testosteronu - 8,6 ng/ml, a mam 60 lat. Przed operacją nie miałem problemu z erekcją i wytryskiem.
60 LAT ponad rok temu
Lek. Magdalena Szymańska
57 poziom zaufania

Dzień dobry!

Niestety po usunięciu prostaty często bywa, iż zostają uszkodzone nerwy odpowiedzialne za powstanie wzwodu, co skutkuje upośledzoną potencją. Jednak nie zawsze tak się dzieje, nerwy udaje się ocalić i po jakimś czasie życie seksualne wraca do normy.

Masturbacja lub aktywność seksualna nie jest przeciwwskazana szczególnie, kiedy od zabiegu minęło 6 miesięcy. U niektórych mężczyzn po usunięciu prostaty podczas seksu może pojawić się wytrysk wsteczny. Jeżeli chodzi o erekcje, można zastosować wspomagające środki farmakologiczne.

Wynik badania testosteronu mieści się w normie, która wynosi 2,2 - 8,8 ng/ml. Jednak faktycznie poziom tego hormonu spada wraz z wiekiem. Podwyższony poziom tego hormonu u Pana może być spowodowany wcześniejszymi problemami z prostatą i z biegiem czasu powinien się obniżać.

Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty