Witam !
Faktycznie problem nie wydaje się być okulistyczny. Zaznaczę na wstępie, że nie polecam robienia jakichkolwiek okładów na powieki typu: herbata, rumianek czy tym podobne. Można jedynie stosować schłodzone żelowe maseczki - do kupienia w drogeriach.
Do powstawania opisanych miękkich obrzęków powiek dochodzi najczęściej z powodu:
1) schorzeń układu krążenia a ściśle mówiąc niewydolności serca;
2) niewydolności nerek - zaburzenia białka w organizmie;
3) zaburzeń tarczycy - głównie niedoczynność.
Najwłaściwszym byłoby udanie się do lekarza pierwszego kontaktu lub internisty, który zleci odpowiednie badania lub skieruje do innych specjalistów.
Pomocne może być także układanie głowy nieco wyżej w trakcie snu, a niezupełnie na płasko, do momentu ustalenia diagnozy.
Pozdrawiam
Witam,
Leczenie opuchlizny powiek należy zacząć od leczenia choroby podstawowej, która jest jej przyczyną.
Opuchlizna powiek może występować w wielu stanach chorobowych. Należą do nich między innymi różnego rodzaju alergie. Dodatkowo może się wtedy pojawić wysypka i świąd. Towarzyszyć temu może świst przy oddychaniu, oraz obrzęk twarzy oraz wydzielina z nosa. Często pojawiać się może po kontakcie z alergenem np. w okresie pylenia niektórych roślin.
Inną przyczyną obrzęku powiek są choroby tarczycy. Obrzęk powiek może towarzyszyć zarówno nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy. Zbadać należy nie tylko TSH, ale również fT3 i fT4. Poza tym warto zwrócić uwagę na obecność objawów towarzyszących. W niedoczynności tarczycy jest to rozlany obrzęk twarzy i podudzi, a dodatkowo sucha łuszcząca się skóra i zaparcia. Przy nadczynności tarczycy oprócz opuchlizny powiek dochodzi do powiększenia się szpary powiekowej, wytrzeszczu oraz pobudzenia i utraty masy ciała.
Poza tym opuchlizna powiek pojawiać się może w wielu chorobach ogólnoustrojowych tj. niewydolność nerek, niewydolność wątroby, cukrzyca.
Opuchlizna powiek może być też spowodowana niektórymi groźnymi schorzeniami tj. guz gałki ocznej czy zapalenie zatoki jamistej. Poza tym przy zapaleniu gałki ocznej wystąpić może porażenie ruchu gałek ocznych, opadanie powieki oraz wytrzeszcz. Może dodatkowo wystąpić gorączka oraz objawy zapalenia zatok. Jest to jednak choroba diagnozowana rzadko. Inna niebezpieczna choroba, której towarzyszy obrzęk powiek to zapalenie oczodołu. Mogą mu towarzyszyć również inne objawy zakażenia. Opuchlizna powiek może też wystąpić po oparzeniu lub po ukąszeniu owada.
Opuchlizna powiek towarzyszy też wielu schorzeniom okulistycznym. Należą do nich m.in. jęczmień, gradówka czy zapalenie brzegów powiek. W zapaleniu brzegów powiek pojawia się dodatkowo pieczenie i łzawienie.
Proponuje udać się do lekarza rodzinnego i zrobić podstawowe badania krwi i moczu. Jeśli będą w normie, lekarz rodzinny pokieruje do innych specjalistów.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Opuchnięcie górnych powiek – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Opuchlizna dolnych i górnych powiek – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Przyczyna opuchlizny nad górnymi powiekami – odpowiada Lek. Dorota Kinga Stepczenko-Jach
- Opuchlizna powiek – odpowiada Lek. Rafał Jędrzejczyk
- Czy opuchnięcie górnych powiek przy leczonym wirusowym zapaleniu spojówek jest normalnym objawem? – odpowiada Lek. Agnieszka Jankowska
- Co może znaczyć swędzenie i opuchlizna powiek? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Opuchlizna powieki po obudzeniu – odpowiada Prof. dr hab. n. med. JĂłzef KaĹuĹźny
- Opuchlizna powiek a obrzęk Qunickiego – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Czy mogę mieć zapalenie brzegów powiek? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Co robić z opuchlizną powiek? – odpowiada Redakcja abcZdrowie