Podwyższony poziom ALT a cukrzyca w rodzinie

Od 2014 badam krew ( mama ma cukrzyce). Wszystko było ok, poza ALT. Nie pamiętam wartości, ale było to nie znaczne przekroczenie(około 47 jednostek).Brałem przepisane tabletek po których moje wyniki spadły do 38. Po roku czasu zrobiłem kolejne badania. Znów ALT podwyższony-75. Dodatkowe badania .OB - 2mm/h, Bilirubina bezpośrednia 0,18 mg/dl, Bilirubina całkowita 0,81mg/dl, GGTP 25,1 Ul/l, antygen HBs ujemny,czyli wszystko w normie. Co może być przyczyną podwyższonych wyników ALT?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, przyczyn może byc wiele od nadużywania alkoholu, przez leki, po choroby wątroby. Konieczna jest eliminacja alkoholu i powtórzenie oznaczenia. Pozdrawiamy

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych ale mało znanych i niedocenianych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa.
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli