Poszerzenie przestrzeni okołonaczyniowych Virchowa-Robina

Witam! Dzisiaj odebrałam wyniki badania MRI głowy. Niepokoją mnie dwie rzeczy w opisie, a mianowicie: 1. W zakresie jąder podkorowych mózgowia obustronnie obecność niewielkich stref odpowiadających poszerzonym przestrzeniom okołonaczyniowym Virchowa-Robina. 2. Obecność niewielkiej asymetrii w postaci wydatniejszej komory bocznej prawej. Czy to coś poważnego? Czy powinnam udać się z tym do lekarza? Zaznaczę, iż podstawa do wykonania badania były silne szumy uszne oraz męty w ciele szklistym oka.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Oczywiście wynik powinien zinterpretować ostatecznie lekarz zlecający badanie w oparciu o stan kliniczny pacjenta, ale te nieprawidłowości, o których Pani pisze raczej nie stanowią powodu do niepokoju. Jeśli chodzi o poszerzenie przestrzeni okołonaczyniowych Virchowa-Robina to są one wynikiem zmian w drobnych naczyniach i w otaczającej je tkance mózgowej, mogą pojawiać się z wiekiem i nie stanowią poważnej patologii, natomiast niewielka asymetria komór bocznych może być po prostu wariantem rozwojowym, czyli po prostu "taka uroda" i również nie jest poważną nieprawidłowością. Ale tak jak mówię, ostatnie zdanie należy do lekarza prowadzącego. Pozdrawiam!