Prawidłowość wyników prolaktyny

Witam Robiłam ostatnio badanie na TSH wynik 1.14 , badanie PROLAKTYNY wynik 282.4 proszę o informacje czy wyniki są prawidłowe. Pozdrawiam Marzena

Szanowna Pani Marzeno,

Wynik TSH jest prawidłowy, natomiast jeśli chodzi o wynik stężenia prolaktyny, to nie podała Pani jednostek, ale myślę, że wynik wyrażony był w ug/l, tak więc poziom prolaktyny jest zbyt wysoki i wymaga dalszej, bardziej szczegółowej diagnostyki endokrynologicznej. Generalnie przyjmuje się, że wynik > 200 ug/l może wskazywać na obecność zmiany w przysadce zwanej prolactinoma. Jest to jedyny guz przysadki, który zazwyczaj bardzo dobrze reaguje na leczenie doustne i zazwyczaj nie wymaga wykonywania zabiegu neurochirurgicznego. Jednakże, aby postawić ostateczne precyzyjne rozpoznanie wymaga Pani bardziej szczegółowej oceny przez endokrynologa, który dokładnie zbierze wywiad, zbada Paniąi zleci dodatkowe, niezbędne badania diagnostyczne.

Pozdrawiam serdecznie

Marek Derkacz