Procent wybarwionych jąder komórek w badaniu histopatologicznym

Witam Bardzo proszę o pomoc w odczytaniu wyników badania histopatologicznego. ROZPOZNANIE: rak zrazikowy naciekający, typ klasyczny RECEPTORY ER - Procent wybarwionych jąder komórek (zakres): 81-90% - Intensywność barwienia: średnia - Interpretacja: dodatni PR - Procent wybarwionych jąder komórek (zakres): 71-80% - Intensywność barwienia: średnia - Interpretacja: dodatni HER2: ujemny (0) INDEKS Ki-67: <1% panCK(+)
KOBIETA, 49 LAT ponad rok temu

Witam , szczegółowe tłumaczenie każdego określenia z tego wyniku wykracza poza ramy odpowiedzi internetowej i wymaga omówienia lekarza prowadzącego z pacjentką! Wynik jednoznacznie opisuje obecność raka zrazikowego!!! z.żurawski

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Komórki dysplastyczne w wyniku badania histopatologicznego

Dzień dobry! Mam problem, otrzymałam wyniki badania histopatologicznego i nie do końca wiem, co one oznaczają: Wycinki dysplasia epithelii plani minoris gradus focalis; Endometrium in stadio proliferationis; Rozpoznanie kliniczny Pap III /ascus. Nie wiem, czy jest to coś poważnego, co wymaga natychmiastowej reakcji czy też mam przystąpić do zabiegu LEEP, czy to później utrudni zajście w ciążę? Lub czy mogę teraz starać się zajść w ciążę i po urodzeniu zrobić zabieg i czy powinnam usunąć narządy rodne, by uniknąć większych problemów w przyszłości. W rodzinnie występował i występuje rak szyjki macicy. Dziękuję!

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Wycinki dysplasia epithelii plani minoris gradus focalis.

  • oznacza Dysplazja (zaburzenie różnicowania komórkowego) ogniskowa nabłonka płaskiego stopnia małego;

Endometrium in stadio proliferationis.

  • oznacza Endometrium (błonę śluzową trzonu macicy) w stadium rozrostu;

Rozpoznanie kliniczny Pap III.

  • oznacza grupę III w skali Papanicolau - to wynik zaliczany do "podejrzanych".

W rozmazie widać komórki nieprawidłowe (tzw. dysplastyczne, które mogą się przekształcić w nowotworowe). Cytolog określa stopień dysplazji jako: mały, średni lub duży. W Pani przypadku mały. To ważne m.in. dlatego, że zmiany małego stopnia są niekiedy wynikiem silnego odczynu zapalnego i mogą się cofnąć po leczeniu. Przy średniej lub dużej dysplazji lekarz zleca zwykle dodatkowe badania, np. kolposkopię (oglądanie szyjki macicy przez specjalny przyrząd) lub biopsję (pobranie wycinków z szyjki macicy do badania histopatologicznego, pod mikroskopem). W Pani przypadku nie ma wskazań do leczenia operacyjnego ani powodu do niepokoju. Myślę, że powinno zostać włączone leczenie zachowawcze (być może stan ten ma podłoże zapalne) i dopiero po kontrolnej cytologii określenie dalszego schematu postępowania. W chwili obecnej decyzję co do dalszego postępowania musi podjąć ginekologprowadzący. Przeleczenie ewentualnego stanu zapalnego, kontrolna cytologia i decyzja. Obecnie nie ma wskazań do LEEP (oczywiście zależy to też od wyglądu makroskopowego tarczy szyjki macicy) i myślę, że można starać się zajść w ciążę.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Brak komórek nowotworowych w badaniu histopatologicznym

10 dni temu miałam biopsję piersi z rozpoznaniem "pod kontrolą aparatu usg nakłuto zmianę wskazaną przez lekarza ultrasonografistę". Obraz odpowiada zawartości torbieli z zagęszczoną treścią. Po kilku dniach w miejscu wkłucia pojawiło się małe zaczerwienienie i mini wypukłość. Dwa tygodnie temu miałam biopsję piersi z wynikiem "opis materiału - g.2 masy bezpostaciowe, rozpoznanie - pod kontrola aparatu USG nakłuto zmianę wskazana przez lekarza ultrasonografistę. Obraz odpowiada zawartości torbieli z zagęszczoną treścią. Wskazana okresowa kontrola kliniczna i usg "po kilku dniach w miejscu wkłucia pojawiło się mini zaczerwienienie, które do dzisiaj powiększa się" (ok.2 cm) i jest małe zgrubienie, nie boli. Czy konieczna jest szybka wizyta u onkologa? Po poprzednich biopsjach było w porządku. Badam piersi raz w roku od kiedy stwierdzono torbielki (znikały i pojawiały się w innych miejscach). Mammografia była ok. Mam 64 lata. Pozdrawiam serdecznie - Monika

KOBIETA, 64 LAT ponad rok temu

Witam! W wykonanym badaniu histopatologicznym nie stwierdzono komórek nowotworowych, w związku z tym zalecona została jedynie okresowa kontrola z badaniem USG. Opisywane dolegliwości mogą sugerować odczyn zapalny w miejscu nakłucia. Zgłaszane objawy nie wymagają konsultacji onkologicznej, ale wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego w celu oceny zmiany i ewentualnego zlecenia leków, które pomogą w gojeniu zmian. W razie konieczności należy rozważyć konsultację chirurgiczną. W tej chwili nie ma powodów do niepokoju. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty