Proteinogram a diagnostyka nowotworów

Witam. Mam na imie Jarosław i mam 19 lat. Robiłem ostatnio badania i właśnie w związku z nimi mam pytanie.Czy proteinogram białek surowicy jest szczegółowym badaniem?. Czy dzięki temu można wykryć nowotwór?. Moje wyniki są w porządku tylko mam białek całkowitych 82 (norma 60-80) czy oznacza to coś groźnego? Jestem młody i te wyniki mnie bardzo zaniepokoiły. Nie wiem co teraz mam robić. Cz to jest początek poważnej choroby na przykład nowotworu. Proszę o więcej informacji na ten temat które może rozwieją moje wątpliwości. Będę wdzięczny za kazdą informacje. Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

Aleksander Ropielewski

W niektórych przypadkach w połączeniu ze stanem klinicznym może on posłużyć do rozpoznania nowotworu. Pana wynik nie budzi niepokoju, w przypadku nowotworów zwykle są to wartości znacznie przekraczające normy.

Magdalena Mroczek

Proteinogram jest to badanie polegające na elektroforetycznym rozdziale białek krwi. W niektórych nowotworach niektóre frakcje białek ulegają zwiększeniu. Jest to badanie pomocnicze wykorzystywane w diagnostyce różnicowej niektórych chorób np. polineuropatii, a także stanów zapalnych, chorób wątroby oraz w leczeniu zespołu nerczycowego. Badanie to wykonuje się zawsze przy uzyskaniu nieprawidłowego wyniku białka całkowitego w surowicy. Badanie to ma znaczenie jedynie pomocnicze, nie decyduje o rozpoznaniu nowotworu, należy wziąć je pod uwagę w połączeniu z innymi objawami i z innymi wynikami badań.

W wyniku elektroforezy otrzymuje się 5 frakcji białek różniących się szybkością wędrowania na żelu. Do frakcji tych należą: albuminy,
α1-globuliny,α2-globuliny,β-globuliny, γ-globuliny. W różnych stanach chorobowych dochodzi do zwiększenia innej frakcji białek. Normy dla poszczególnych frakcji białek wynoszą odpowiednio: białko całkowite – 60-80 g/l,albuminy –55-69%,α1-globuliny –1,6-5,8%, α2-globuliny –5,9-11%,β-globuliny – 7,9-14%, γ-globuliny – 11-18%.

W Pańskim przypadku norma białek całkowitych przekroczona jest jedynie nieznacznie, nie ma powodu do obaw. Taka wartość może być spowodowana zwykłym odwodnieniem. Nie trzeba prawdopodobnie powtarzać badania. W przypadku nowotworu normy są zazwyczaj znacznie przekroczone.

Nie pisze Pan z jakiego powodu wykonywano proteinogram. Prawdopodobnie były jakieś objawy. Proszę zgłosić się z wynikiem do lekarza prowadzącego, być może trzeba dalej szukać przyczyny choroby. Samo badanie jest tylko pomocnicze, często stosuje sie je bardziej w celu wykluczenia niektórych chorób niż w celu postawienia diagnozy.