Przyczyny obecności krwi w moczu

Witam!

Moje pytanie brzmi: o czym może świadczyć obecność krwi w moczu? Zrobiłam dzisiaj badanie moczu i wszystko jest w normie: objętość, barwa (jasnożółta), ph, nie ma białka, glukozy ani niczego innego, urobilinogen jest w normie. Nie ma białych krwinek, czerwone są w normie (0-2 częściowo wyługowane). Nie ma bakterii ani nabłonków. Są pojedyncze moczany. I jest krew, napisano dokładnie tak: krew: ++. Robiłam badanie 4 tygodnie temu i było podobnie: krew: +++ i erytrocyty 15. Ale wtedy po trzech dniach od badania dostałam miesiączkę. Teraz jestem w 20 dniu cyklu. Miesiączkę dostaję zazwyczaj między 25 a 27 dniem cyklu. Trwa 6 dni. Robiłam dziś też badanie krwi. Wszystko w normie. OB - 9. Dodam, że nic mnie nie boli ani brzuch, ani pęcherz, nie piecze. Co może się ze mną dziać?

Pozdrawiam, Dominika R.

Witam serdecznie!

Istnieje szereg przyczyn obecności krwi w moczu. Należą do nich między innymi bezobjawowa kamica, zapalenia kłębuszków nerkowych, urazy, skazy krwotoczne, a nowotwory dróg moczowych, a także przebyte w ostatnim czasie zakażenia. Najczęstszą przyczyną jest jednak kamica. Proponuję wykonanie usg jamy brzusznej w celu sprawdzenia czy właśnie tak nie dzieje się u Pani. Usg pozwoli także ocenić budowę miedniczki nerkowej i pęcherza moczowego. Bezobjawowa kamica nie jest schorzeniem groźnym, zazwyczaj nie wymaga leczenia. Prawidłowe badanie ogólne moczu sugeruje, że nerki nie są uszkodzone, jednak w celu sprawdzenia ich funkcji można wykonać badanie poziomu kreatyniny, mocznika, eGFR. Ewentualne odchylenia od normy będą wskazywały na konieczność dalszej diagnostyki, którą pokierować powinien lekarz rodzinny.