Senność, zmęczenie i zimne kończyny a ciąża

Planuję zajść w ciążę. Wykonałam badanie krwi na poziom TSH (ICD-9:L69) mój wynik 4,82 IU/ml (zakres nim. 0,27 max.4,20) Co może oznaczać wynik. Dodam jeszcze, że bardzo marznę, mam często zimne dłonie i stopy, jestem zmęczona i odczuwam ciągłą senność, moje włosy wypadają garściami. Czy wynik jest niepokojący i czy mogę mieć problemy z zajściem w ciążę? Pozdrawiam

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Podany przez Panią wynik wskazuje na niedoczynność tarczycy. Dodatkowo diagnozę potwierdzają także opisane przez Panią objawy. Wskazane jest jednak jeszcze wykonanie badania poziomu hormonów fT3 i fT4. A propos ciąży to niedoczynność tarczycy może być przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Dodatkowo niskie poziomy hormonów negatywnie wpływają na rozwój płodu. Zanim rozpocznie Pani starania o dziecko proszę zatem skonsultować się ze specjalistą endokrynologiem - konieczne jest wyrównanie funkcji tarczycy.