Sposób na przyspieszenie zrostu złamanej kości piszczelowej

Jaki jest najlepszy (farmakologiczny lub naturalny) sposób na przyspieszenie zrostu złamanej kości piszczelowej (5 miesięcy po zabiegu wstawienia gwoździa śródszpikowego, zrost opóźniony)? Czy suplementacja sterydami, typu hormon wzrostu, może miec tutaj jakieś pozytywne działanie?

Witam. Suplementacja hormonu wzrostu jak najbardziej może mieć pozytywny wpływ na zrost kośćca. O wdrożeniu takiego postępowania powinien jednak zadecydować lekarz ortopeda po zapoznaniu się z całością przebiegu choroby.

Aleksander Ropielewski

Hormon wzrostu przyspieszy odbudowę tkanki kostnej, jednak ze względu na szereg niekorzystnych działań nie stosuje się go rutynowo na przyspieszenie zrostów. Polecam dietę bogatą w wapń. Przede wszystkim należy jednak ustalić co jest przyczyną opóźnionego zrostu kostnego, ponieważ tak długi okres bez wytworzenia zrostu jest niepokojący.