Sposoby zarażenia gruźliczym zapaleniem opon mózgowych

chciala bym sie dowiedziec w jaki sposob mozna sie zarazic gruzliczym zapaleniem opon mozgowych ? i jakie trzeba zrobic badania zeby byc pewnym ze nie jestesmy zarazeni

Lek. Katarzyna Szymczak

Gruźlicą można się zarazić przez kontakt z osobą chorą na gruźlicę, która wydala prątki. Przy gruźliczym zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, występują objawy takie jak: bóle głowy, nudności, wymioty, światłowstręt, gorączka, sztywność karku, zaburzenia widzenia. Aby potwierdzić lub wykluczyć chorobę konieczne jest wykonanie badanie płynu mózgowo-rdzeniowego oraz potwierdzenia zakażenia M. Tuberculosis (badanie mikroskopowe lub posiew). W celu poszukiwania ogniska pierwotnego wykonuje się rtg płuc. Dodam tylko, że szczepionka przeciwko gruźlicy, zmniejsza ryzyko zachorowania na gruźlicze ZOMR.
Pozdrawiam