Strzelanie kolan przy siadaniu

Witam , jestem w fazie instensywnego rozwoju (14 lat) Uprawiam wyczynowo tenis i niestety od niedawna zauwazylem , ze przy robieniu przysiadow moje kolana strzelaja. Bardzo prosze o porade

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Objawy jaki Pani/Pan podaje nie zawsze są zwiastunem problemów zdrowotnych, ale nie powinniśmy ich także bagatelizować, ponieważ bywają objawem poważnych schorzeń. Bardzo powszechnym zjawiskiem jest „strzelanie” w kolanie, które zwykle rozlega się, gdy ćwiczymy, wstajemy z łóżka albo wchodzimy po schodach. Gdy pojawia się wówczas również ból, może to zwiastować uszkodzenie chrząstki – naturalnego amortyzatora stawów, chroniącego przed tarciem i uciskiem. Z wiekiem traci ona sprężystość, a w dodatku z każdym rokiem ubywa niezbędnego „smaru”, czyli mazi stawowej. Do szybszego zużycia chrząstki prowadzą także: siedzący tryb życia, otyłość, nieleczone wady postawy, przeciążenia i urazy podczas nierozważnego uprawiania sportu, cukrzyca, zaburzenia hormonalne, a nawet stres.Pełna regeneracja chrząstki nie jest możliwa, ale szybkie wykrycie problemu pozwala zahamować jej dalsze niszczenie. Oprócz stosowanych miejscowo maści i żelów, pomaga zmiana trybu życia (pływanie, częstsza jazda na rowerze, spacery), zrzucenie zbędnych kilogramów i unikanie obciążania kręgosłupa.