Szybsze bicie serca i ucisk w klatce piersiowej a tachykardia

Witam. Mam 21 lat, często po przebudzeniu w czasie spoczynku odczuwam szybkie bicie serca okolo 100-120 uderzeń/min czasami dochodzi do tego ucisk w klatce piersiowej. Nie piję kawy, nie pale papierosów i staram się uprawiać sport 3-4 razy w tygodniu. Czy te objawy mogą świadczyć o tachykardii czy są bardziej na podłożu nerwowym? Dodam jeszcze, ze u mnie w rodzinie 2 osoby chorują na nadciśnienie tętnicze. Proszę o radę.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Podane wartości tętna jak najbardziej klasyfikują się według definicji jako tachykardia. Jeśli jednak do przyspieszenia akcji serca dołączają się objawy ucisku w klatce piersiowej, konieczna jest dokładniejsza diagnostyka. Proszę skonsultować się zatem lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, który zbierze wywiad, zbada Panią, zleci badania laboratoryjne (w tym ocenę funkcji tarczycy) oraz EKG. Uzyskane w ten sposób informacje być może pozwolą postawić konkretną diagnozę lub przynajmniej ukierunkują dalszą diagnostykę. Jeśli wyniki wszystkich wykonanych badań będą prawidłowe, trzeba będzie pomyśleć o psychogennej etiologii objawów.