Toksoplazmoza gondii w 9 tygodniu ciąży

Witam! 2 dni temu dowiedziałam się że mam toxoplasme gondii, a ponieważ jestem w 9 tygodniu i 4 dniu ciązy obawiam się ogromnie o moje maleństwo wyniki wyszły okropnie a mianowicie igg dodatni 125,9 IU/ml (H 0,0 -7,5 Niereaktywne w zakresie obecnosci przeciwciał przeciwko tkoplazma gondii w klasie igg. >10,5 reaktywny 7,6 - 10,4 wynik nie jednoznaczny, )a igm rownież dodatni. Nie potrafię ogarnąć myśl a moj gin nawet nic mi nie wytłumaczył proszę o pomoc wczoraj ponowiłam badania.
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Czy w ciąży należy jeść za dwoje?

W Polsce zaleca się wykonywanie badań w kierunku TG standardowo u wszystkich ciężarnych. IgG dodatnie nie musi oznaczać "świeżego" zachorowania. Istotne jest miano IgM, a szczególnie wzrost tych parametrów w czasie kolejnych oznaczeń. W przypadkach wątpliwych wskazane jest wykonanie tzw awidnosci przeciwciał IgG. Intrepretacja tego wyniku pomaga w ustaleniu czy wskazane jest stosowanie profilaktyczne antybiotyku. Dla wyjaśnienia - niebezpieczna dla dziecka są jedynie "świeże" zachowrowania, a aktywnym we krwi pierwtniakiem TG. We krwi dorosłej osoby po przebyciu zachorowania utrzymuje sie IgG na dość wysokim poziomie przez szereg lat. Podsumowują - do czasu wyjasnienia sprawy przez lekarza chorób zakźnych (o ile tam zostanie Pani skierowana), przy rzeczywiście "dodatnim" mianie IgM sugerowałbym rozpoczęcie stosowania ROVAMYCYNY, i jak najszybsze wykonanie awidnosci.
Na koniec - TG jest tak naprawdę bardzo rzadkim problemem w poloznictwie, najczęściej okazuje się że lęki były całkowicie nieuzasadnione. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty