Torbiel na jajniku a leczenie operacyjne

witam,dzisiaj dowiedziałam się,że mam torbiel na jajniku,która ma wielkość 5 cm i lekarz zalecił leczenie farmakologiczne tabletkami Primulot-Nor.Czy to dobrze,przeczytałam że taką torbiel usuwa się operacyjnie. proszę o odpowiedż.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Niektóre rodzaje torbieli reagują na leczenie doustnymi lekami hormonalnymi i pod ich wpływem zmniejszają się. W przypadku ich nieskuteczności stosuje się zabieg operacyjny. Zalecam kontrolę wielkości torbieli za jakiś czas w badaniu usg i kosultację z Pani ginekologiem, który będzie dalej decydował o dalszym postępowaniu, w zależności od tego jak będzi ta torbiel reagowała na leczenie. Pozdrawiam

To decyzja ginekologa, który ma najlepszą wiedzę na temat Pani stanu zdrowia w zakresie narządów płciowych. Są różne typy torbieli i sama ich wielkość nie jest ewidentnym wskazaniem do operacyjnego leczenia. Skoro ginekolog tak zadecydował na pewno jest pewny, że leczenie farmakologiczne w Pani przypadku pomoże,

Przykro mi, ale tematyka pytania wykracza poza kompetencje wynikające z mej specjalności (jestem urologiem). Proponuje zwrócić się o poradę do dermatologa. Pozdrawiam
RH