Ucisk w gardle i uczucie duszności u kobiety w ciąży

Jestem w ciazy, mam pytanie, ponieważ mam zgage i podrażnione gardło i nurtuje mnie jedna rzecz, czy ewentualne niepołkniete lub jakims sposobem przylepione resztki jedzenia mogą przylepic sie do wydzieliny splywajacej po tyle gardla i niezauważone spływać do oskrzeli? Mam taki problem, że mam wrazenie dusznosci jak mi cos jakby stoi w gardle i zawsze w takich sytuacjach strasznie duzo kaszle na wypadek gdyby cos mialo sie tam dostać. Bardzo sie z tym mecze. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Witam! Ryzyko zachłyśnięcia się drobnymi resztkami pokarmowymi jest minimalne. Przed jego wystąpieniem chronią nas odpowiednio zamykające się chrząstki krtani. Uczucie duszności i ciała obcego w gardle jest typowe dla osób odczuwających dolegliwości lękowe. Możliwe jest, iż pojawiają się właśnie dlatego, że boi się Pani zachłysnąć. Nie ma Pani powodów do niepokoju. Uczucie zgagi i podrażnienia gardła pojawia się u bardzo wielu kobiet w ciąży i może być w tym stanie uznane wręcz za fizjologię. Pozdrawiam.