Udar mózgu po przypadkowy podaniu w kroplówce kawałeczka gumy przekłutej igłą z fiolki leku

Dzieńdobry, Mam pytanie czy poprzez przypadkowe podanie w kroplówce kawałeczka gumy przekłutej igłą z fiolki leku może dojść u pacjenta do udaru mòzgu ? Usłyszałam takie pytanie na zaliczeniu i odpowiedziałam, że tak a odpowiedź miałam nie uznaną . Nie dochodzi wówczas do zatoru ?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, sytuacja taka jest praktycznie niemożliwa (igła rozpycha materiał fiolki, a średnica otworu jest dużo mniejsza, niż średnica całej igły). Jednak u osób z wadą przeciekową serca (np. przetrwały otwór owalny) każdy materiał stały i nierozpuszczalny podany dożylnie może dostać się do krążenia tętniczego powodując mikrozator, który jednak najprawdopodobniej pozostanie niemy klinicznie.