Upławy i zapalenie pochwy u 31-latki

Witam, Od roku leczę się z powodu upławów i zapalenia pochwy, które pojawiły się w trakcie kuracji antybiotykiem. Wykonałam posiew i byłam leczona zgodnie z antybiogramem. Leczenie nie przynosi efektów. Po każdej kuracji mam IV stopień czystości pochwy, mimo stałego przyjmowania probiotyków ginekologicznych. Mam 31 lat, ginekolog twierdzi, że nie jest to sprawa zaburzeń hormonalnych. Odpowiednio dbam też o higienę. Co może być przyczyną, że pałeczki kwasu mlekowego nie kolonizują pochwy?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! IV stopień czystości pochwy wskazuje na czynną infekcję. Być może konieczne jest wykonanie kolejnych posiewów i dalsze leczenie. Warto pomyśleć o wykonaniu badań na patogeny atypowe, np. rzęsistek czy też chlamydię.