Ureaplasma a starania o dziecko

Zdiagnozowano u mnie Ureaplasma species (test Urogin Pronatal), odbywam właśnie razem z mężem antybiotykoterapię (doxycylina 100mg przez 9dni 2x1 oraz Metronidazole - Flagyl 400mg przez 7 dni 2x1). Planujemy ciążę. Proszę o udzielenie odpowiedzi, kiedy najwcześniej należy wykonać ponowne testy na ureaplazmę? Czy ponowny test jest w ogóle potrzebny? Jeśli nie, czy można starać się o ciążę w kolejnym cyklu (miesiąc po zakończeniu antybiotyków)? Zależy nam na czasie, ale jednocześnie wiemy, że od zakończenia antybiotyków powinien upłynąć jakiś czas, by ewentualne bakterie zdążyły się na nowo namnożyć (chcemy uniknąć wyniku fałszywie negatywnego). Rok temu urodziłam syna (32 tydzień), który zmarł następnego dnia (miał obrzęk uogólniony i wodę w opłucnej). Czy ureaplazma mogla być tego powodem?

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Kontrolny posiew w takim przypadku należy wykonać po 7-14 dniach od zakończenia antybiotyku. Jeśli wyjdzie ujemny to mogą Państwo starać się o dziecko. Co do tego czy bakteria mogła być przyczyną przedwczesnego porodu i zgonu dziecka to trudno mi powiedzieć, ale nie jest to wykluczone, gdyż mówi się, że Ureaplasma może być przyczyną poronień, przedwczesnych porodów, zakażeń wewnątrzmacicznych płodu. Pozdrawiam!